Mnozí z nás se určitě již setkali se zpomaleným internetem. Začne se Vám “sekat” video či online hra a na odezvu webových stránek čekáte nezvykle dlouho. Závada nemusí být vždy u vašeho poskytovatele nebo na vaší internetové přípojce. Většina důvodů pomalé rychlosti internetu se odehrává u vás doma a může být velmi jednoduché je odstranit.
Zaměřte se na WiFi router
Problémy s připojením může způsobovat váš WiFi router. Pokud už je staršího data (například 5 let a více), zvažte, zda-li by se nevyplatila investice do nového, modernějšího. Dnešní WiFi routery nabízí, kromě kvalitního pokrytí i podporu více WiFi pásem (2,4 GHz i 5 GHz).
Pokud máte router s podporou jen jednoho pásma 2,4 GHz, tak zakopaný pes s rychlostí internetu bude nejspíše právě v tomto. Pásmo 2,4 GHz má sice výhodu v tom, že se v bytě lépe šíří (lépe prostupuje překážkami, jako jsou zdi), ale velmi často bývá rušené od ostatních WiFi routerů od vašich sousedů. Tento problém pomáhá vyřešit pásmo 5 GHz, které má vyšší propustnost, ale na druhou stranu jeho schopnost prostupovat překážkami je mnohem nižší.
Za nás jasné doporučení, hledejte router s podporou obou pásem. Nový WiFi router nemusí být nikterak nákladná záležitost, router s podporou WiFi 2,4 + 5 GHz se dá pořídit i do 1 000 korun.
Umístění WiFi routeru
Podívejte se, kde je váš router umístěn a kde nejčastěji používáte internet. Nejsou tyto dva body od sebe příliš vzdálené? Nemusí signál prostoupit mnoho zdí a dalších překážek? Není schovaný v technické místnosti na kraji domu?
Pokud to jde, snažte se umístit váš router do “středu dění”. Tam, kde používáte internet nejčastěji. Čím více překážek bude v těsné blízkosti antén (např. router umístěný těsně u zdi, nebo za televizí tak, že televize stíní jeho signál), tím více bráníte signálu “v rozletu”. WiFi signál se pak nemůže šířit tam, kde jej nejvíc potřebujete. U vícepatrových budov bychom doporučili umístění více WiFi přístupových bodů nebo použít systém MESH.
Nezvaný návštěvník
Nezvaný návštěvník ve vaší síti může využívat kapacitu vaší přípojky. Nepřipojuje se vám na router někdo ze sousedství, komu jste třeba v minulosti sdělili heslo? Čas od času změnit heslo k vaší WiFi síti určitě není špatný nápad.
Nezvaným návštěvníkem může být i virus ve vašem počítači, který vykonává příkazy zaslané zvenku. Škodlivý software často infikuje počítače na domácích přípojkách a využívá jejich kapacitu k útokům na cíle na internetu. Dbejte tedy na opatrné chování na internetu.
Technologie a tarif připojení k internetu
Paradoxně byla to právě kovidová pandemie, která svým způsobem urychlila “Digitální Česko”. Uživatelé se z kanceláří stěhovali na home-office a vznikla potřeba rychlejšího a kvalitnějšího připojení k internetu pro domácnosti.
Mnoho sítí se v posledních 2 letech zrychlovalo. Například DSL síť CETIN, kde se na jaře 2021 zvýšily upload rychlosti a v létě díky technologii bonding a použití Terminátoru se dramatickým způsobem zvýšila maximální dostupná rychlost (dostupnou rychlost na vaší adrese zjistíte zde).
Pokud máte podezření, že váš internetový tarif již nestačí potřebám vaší domácnosti, obraťte se na Vašeho stávajícího poskytovatele a zkuste zjistit, zda ve vaší lokalitě nenabízí nějaký rychlejší tarif.
U WIA můžete přímo na webu po zadání vaší adresy zkusit zjistit dostupnost internetu přes optiku, DSL nebo WIA internetu.